SRPEN 68 - okupace - armáda VS
Oběti sovětských vojáků, to nebyly oběti dopravních nehod. (Praha, 21. srpen 1968, • Autor: ČTK

Kdo se v tom roce narodil, tomu je teď třiapadesát let. Kdo byl tehdy stejně starý jako mladí lidé ze skupinky, která se šla v parném srpnovém dni zchladit do Vltavy na koupaliště v pražských Žlutých lázních – bylo jim čtrnáct patnáct let a měli prázdniny –, ten už je nyní nejspíš v důchodu. A pak jsou tu ti dva. Pamětní desku mají asi čtvrt hodiny od koupaliště na domě u Podolské vodárny a z data vepsaného na ní jako den smrti plyne, že z teenagerovského věku vyrůst nestihli: bylo jim patnáct let, když byli zavražděni.

Karel Němec a Karel Parišek zemřeli na silnici na Podolském nábřeží kousek od domu, kde je umístěna pamětní deska. „V těchto místech byli zákeřně zastřeleni sovětskými okupanty dne 24. srpna 1968,“ píše se na ní.

Oba Karlové, učni, se podle záznamů v archivech vraceli v srpnovou sobotu večer, tři dny po okupaci Československa sovětskými vojsky, z centra Prahy. Přijali nabídku se domů svézt: dal jim ji Karel Šárka, řidič hranaté dodávky zvané Žuk. Chlapci bydleli v Podolí kousek od obsazené Podolské vodárny a byli už skoro doma, když se kolem deváté hodiny večer ozvala střelba namířená na auto, v němž jeli. Čtyři projektily z automatické zbraně prostřelily čelní sklo a zasáhly všechny tři pasažéry v kabině. Sedmadvacetiletému řidiči Karlu Šárkovi prostřelily ruce, Karla Němce a Karla Pariška zranily smrtelně.

Sovětská osádka si auta podle historických pramenů dál nevšímala. Sanitku a policii zavolali hosté nedaleké restaurace U Sokolovny, kam se z…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte