Kdo říká, že nikdy nestahoval filmy z Ulož.to, ten to dělá dodnes. Internetové úložiště je v zemi, kde je zvykem dostávat se zdarma k věcem, za které se jinde normálně platí, nesmírně populární. Aktuálně ale sympatie k firmě musí radikálně klesnout i u největších pirátů.

Úložiště si totiž vyzkoušelo neobvyklou polohu. Místo aby čelilo obvyklým žalobám od distribučních společností, jejichž snímky na svých stránkách nabízí, samo jednu z těchto společností žádá, aby mu zaplatila za ušlý zisk. Je to vskutku bizarní spor. Loni muselo Ulož.to ze svého webu odstranit linky na film Agnieszky Holland Šarlatán, který se mimochodem nedávno stal v Českých lvech nejlepším filmem roku. Soud mu to nařídil předběžným opatřením na základě stížnosti distributora filmu Cinemart. Vrchní soud však opatření z procesních důvodů zrušil a Ulož.to nyní po Cinemartu chce, aby mu zaplatil 789 086 korun, což je prý škoda, kterou mu dočasné odstranění Šarlatána z webu způsobilo.

Člověk nemusí být zrovna odborník na problematiku duševního vlastnictví, aby mu došlo, jaká drzost se tady odehrává. A že staré hezké rčení „zloděj křičí, chyťte zloděje“ má zase o jeden ilustrativní příklad ke svému výkladu víc. Problém ale je, že Česko je k nakládání s autorskými právy až neskutečně benevolentní. Zvykli jsme si zdarma konzumovat a dál distribuovat cokoli, čím plníme svůj volný čas. Od zpravodajství přes hudbu až po filmy. Ten zvyk je tak rozšířený, že lidem z Ulož.to vůbec nepřišlo…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1793

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte