Na světě asi není mnoho politiků, kteří by opakovaně odmítli zvednout telefon americkému prezidentovi. Palestinský prezident Mahmúd Abbás ale nemá příliš co ztratit, a tak se v poslední době nechal před Trumpovými telefonáty zapírat. Kuráž mu dodávalo přesvědčení, že jde o pouhou past nastraženou tak, aby Trump mohl později tvrdit, že svůj – pro Palestince nevýhodný – plán na soužití s Izraelem s palestinským vedením konzultoval. Abbás byl důsledný a šéf Bílého domu teď musí poslouchat, že arabským obyvatelům Svaté země plánuje budoucnost za jejich zády.
Všeobecně se čeká, že Mahmúd Abbás ve svém odmítavém postoji k Trumpovu plánu setrvá a tím také ve svých osmdesáti čtyřech letech zakončí politickou kariéru jednoho z důležitých aktérů Blízkého východu. Otázka je, co bude s palestinským snem o vlastním státě dál. Trvá sedmdesát let a jeho dosažení bude vyžadovat víc než kuráž nezvedat telefony. Naopak bude třeba projevit odvahu jednat a dohodnout se. Nikdo jiný než palestinští političtí lídři to přitom nezařídí.
My Západní břeh, vy Gazu
Narozený ještě v britské mandátní Palestině stihl Mahmúd Abbás zažít drama, jež doprovázelo vyhlášení Státu Izrael. Jako třináctiletý chlapec uprchl s rodiči před boji do Sýrie. V Damašku vystudoval práva a pak ještě historii v Moskvě, kde také obhájil doktorskou práci o propojení sionismu a nacismu. Rovněž psal, že šest milionů obětí holokaustu je lež, ve skutečnosti jich prý byly stovky tisíc. Abbás své názory zopakoval i v…

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin: