DĚLNÍCI KULTURY

Čtrnáct špatně zvolených písmenek dost proměnilo retrospektivu malířského díla Mikuláše Medka probíhající v Národní galerii. V katalogu výstavy Nahý v trní je totiž u obrazu z poloviny padesátých let Akce I (Vajíčko) uvedené, že je zapůjčen ze soukromé sbírky. Což je sice formálně správně, nesouhlasí to ale prý se smlouvou, kterou NGP podepsala s Galerií Zlatá husa. V její sbírce se obraz nachází a NGP to měla ve všech materiálech uvést. Když si toho Zlatá husa minulý týden (skoro měsíc po zahájení výstavy) všimla, z výstavy nechala okamžitě odstranit nejen Vajíčko, ale i dalších deset Medkových děl, které NGP zapůjčila.

Pokud máme věřit, že za odstraněním 11 zásadních děl z tak významné akce stál skutečně jeden špatně napsaný popisek (tuto informaci prozradila Aktuálně.cz Medkova vnučka a obě galerie se ke kauze dál odmítají vyjadřovat), jde o dost přemrštěnou reakci. Vždyť chybovat je lidské a zas tolik se přece nestalo – na výstavě byl popisek uveden správně a v katalogu si toho (jak ostatně opožděná reakce galerie ukazuje) málokdo všimne. Jenže je dobré vědět, že Vajíčko ve skutečnosti nepatří Zlaté huse. Ta ho jen coby nadační fond spravuje spolu s dalšími 1700 artefakty z majetku Vladimíra Železného.

Bývalý televizní magnát, v současnosti neúspěšný kandidát do Senátu za Trikolóru, si sice s plněním smluv nikdy nedělal velkou hlavu. Vždyť jejich porušování během jeho vlády nad Novou vyústilo…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte