Až se koncem letošního roku vyhlásí anketa na téma slovo roku, budou horkými favority „covid“ a „koronavirus“. Od března jsou prakticky nepřetržitě slyšet v médiích i běžně při rozhovorech mezi lidmi. Hned v závěsu za nimi jsou pojmy „pandemie“, „karanténa“, „rouška“, „respirátor“, „imunita“, „smrtnost“ či „úmrtnost“.

Pandemie covidu zasáhla celý svět. A tak není divu, že slova s ní související pronikají v hojném počtu i do české slovní zásoby, protože každý jazyk reaguje na aktuální vývoj. Zvláště rozšířená jsou slova obsahující část „korona“, kterých dnes už v češtině existují stovky: „koronakrize“, „koronatým“, „koronasemafor“, „koronadovolená“, „koronavtipy“ atd. Tyto novotvary, jimž říkáme neologismy, zařazují lingvisté z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (ÚJČ) do databáze Neomat, která je k dispozici na internetu (www.neologismy.cz).

Jak ale dojde k tomu, že se nové slovo ocitne v Pravidlech českého pravopisu? Nejprve musí takové slovo proniknout do jazykového úzu. To znamená, že se začne šířit v určitém regionu nebo zemi, používá ho a respektuje čím dál víc lidí. Může jít o slovo spisovné či nespisovné, tedy i nářečí nebo slang. Ne každé slovo z úzu však postoupí do druhé fáze a stane se normou. Obecně lze říci, že větší šanci mají spisovná slova.

Jazyková norma je soubor jazykových prostředků, které jsou kolektivně pociťované jako závazné. Normu stanovují lingvisté, kteří se zabývají spisovným jazykem a mohou tak podpořit, či odmítnout užívání…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte