Předhazovat Andreji Babišovi jeho spolupráci s tajnou komunistickou policií pomalu vychází z módy, někdy si ale člověk nemůže pomoct.

Minulý týden přišel za Babišem ministr zahraničí Tomáš Petříček s dotazem, zda se má Česko připojit ke kritice čínské vlády za její chování k Ujgurům. Dokument podepsalo 39 zemí, z toho 20 z Evropské unie. Babiš ale zakroutil hlavou, Petříček srazil podpatky a o věci, která zaměstnává vlády všech západních států, se v českém kabinetu vůbec nejednalo.

Zbyla tu po ní ovšem minimálně jedna otázka: co by musela Čína udělat, aby si v daném tématu vysloužila zájem Babiše a jeho ministrů, když masové zavírání muslimské menšiny do koncentračních táborů k tomu nestačí? Přitom nejde o jednotlivost, ale dlouhodobý, důkladně promyšlený projekt s nádechem genocidy: australská nevládní organizace zkoumající situaci v Ujgursku nedávno podle leteckých fotografií napočítala 380 internačních táborů, v nichž systematicky „na převýchovu“ mizí statisíce lidí.

Pokud budeme hledat důvody tak zjevné ztráty hodnot, na nichž naše republika po sametové revoluci zakládala svoji existenci, pak skutečně nelze pominout, že vládu řídí muž soudně uznaný z konfidentství pro StB, jemuž jsou z logiky věci koncentráky v Asii lhostejné. Lhostejné patrně budou mnoha lidem v Česku, tohle je ale přesně téma, kdy má politik voliče vést a na základě svého vychování, znalostí, zkušeností či přirozeného citu jim říkat, co je správné. Jenže část Babišova vychování se odehrávala i…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte