29-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Kdyby byl střet s koronavirem fotbalovým utkáním, v hlase televizního komentátora by se nad výkonem „domácích“stále častěji ozýval nespokojený tón. Platí to v mnoha zemích, v Česku je ale kontrast s jarní sezonou zvlášť ostrý. Po úvodním nasazení místní tým usnul na vavřínech a nezvaní viroví hosté pomalu dobývají ztracené pozice.

Stát měsíce hovoří o chytré karanténě, ta však nefunguje. Redaktorka Respektu hovořila na Karvinsku s horníky, kterým hygienická stanice slíbila, že budou-li pozitivní, dozvědí se to do 48 hodin od testu. Jenže kvůli zmatkům na cestě mezi laboratoří a hygienou slib nedodržela a infikovaní muži se vrátili do práce. V Praze se u některých nakažených nikdo nezajímá o jejich kontakty. V západních Čechách nelze během prodlouženého víkendu nechat otestovat dítě, otevírá se až ve všední den po svátcích.

Podle epidemiologů jsou to ojedinělé excesy, celkově prý systém funguje dobře. Jenže zpráv o opaku je příliš. Jsme také svědky očividných chyb: Doly na Karvinsku měly úřady dávno zavřít. Nakonec to firma udělala sama, to už se ale epidemie v kraji slušně rozjela. Podivným přešlapem bylo i čtrnáctidenní testování tamních horníků pomocí rychlotestů, které se k tomuto účelu nehodí.

Zatím epidemie v Česku doutná jen v lokálních ohniscích. Počet aktuálně nakažených se sice již téměř vyrovnal dubnovému vrcholu, podíl hospitalizovaných je však výrazně nižší. Jestliže ovšem systém drhne už teď, kdy tým soupeře teprve sbírá síly, co bude na podzim,…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 837

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte