Jihoafričtí rasisté, kteří se měli mstít za kritiku apartheidu a podporu Afrického národního kongresu. Obchodníci se zbraněmi, jimž se chystal zkomplikovat kšefty. CIA. Kurdští rebelové. Místní recidivista a uživatel drog, který si spletl cíl. Policisté s extremistickými názory. Trochu divný chlapík, jenž byl mezi přímými svědky události, ale zmizel z hledáčku policie, protože působil zmateně a nekonzistentně.

Teorií o tom, kdo a proč čtyřicet minut před půlnocí jednoho chladného únorového večera roku 1986 zastřelil v centru Stockholmu švédského sociálnědemokratického premiéra Olofa Palmeho a postřelil jeho ženu Lisbeth, kolovala celá řada. Taky proto, že Palme sice vybudoval moderní švédský stát, ale zároveň byly jeho politika a názory natolik polarizující, že – jak řekl jeden z vyšetřovatelů případu – na seznamu podezřelých mohla být půlka země. Dva roky po vraždě se zdálo, že záhada je rozluštěna, když byl odsouzen zmíněný recidivista. Jenže byl záhy propuštěn, kvůli značným nesrovnalostem v důkazech a v policejní práci. Policie tak vyšetřování obnovila a už nikdy neuzavřela, případ inspiroval dokonce změnu švédských promlčecích lhůt pro vraždu. A během dekád se ze záhady stalo národní trauma a posedlost, kterou „děti sají s mateřským mlékem“, jak řekl režisér jednoho z mnoha filmů, jež společně se stovkami novinových článků a knih o tragédii vznikly. Po čase se „otevřenou ranou“ stala spíše neschopnost věc vyšetřit než atentát samotný.

Během…

I_obalka_R20_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1747

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte