Krátká oznámení, jež největší světová média rozesílají na mobily svých předplatitelů, obvykle nehýří emocemi, americký deník The New York Times ale minulý týden v pondělí prostě žasl. „Na trzích (v USA) se stalo něco podivného,“ bliklo na obrazovkách k večeru, „americká ropa se poprvé v historii dostala do záporných čísel.“ Opravdu, místní ropa se v tu chvíli ve Spojených státech obchodovala za minus několik desítek dolarů za barel. Kdokoli si ji byl ochoten v tu chvíli „koupit“, dostal nádavkem příslušnou částku jako „všimné“ za to, že se o náklad kdysi drahocenné suroviny postará.

Absurdní situace netrvala dlouho, v úterý už se v USA ropa vyhoupla zpět do černých čísel, potom zase na chvíli spadla do záporu a nakonec poskočila vzhůru. Na jiných trzích nebylo zlevňování tak dramatické, ropa nikdy nebyla úplně zadarmo, to ale nic nemění na situaci, že se prodává extrémně levně. Americký příplatek za převzetí strategické suroviny může být dočasnou kuriozitou danou specifickým způsobem, jakým se s ropou v USA obchoduje, faktem ale zůstáváže ropa je teď skutečně skoro zadarmo.

Jak je to možné? Spotřeba pohonných hmot všeho druhu se všude na světě propadla podle Mezinárodní energetické agentury zhruba o třetinu. Těžební společnosti nic takového nejsou schopny ani ochotny kopírovat, takže se vytěžená ropa hromadí na povrchu, veškeré zásobníky a volné tankery se v tuto chvíli rychle plní a blíží se své…

I_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte