Může to být celé náhoda – ale i krajně znepokojivá zpráva, jak lze na nezávislém úřadě ohnout rozhodování potřebným směrem. Citlivý případ střetu zájmů Andreje Babiše, který se bude v nejbližší době posuzovat na středočeském krajském úřadě, dostanou pod sebe jiní lidé než ti, kteří příslušnou agendu donedávna řídili.

Úřad změnu potvrdil s odůvodněním, že šlo o dlouho připravovanou akci za účelem zefektivnění chodu instituce. Přeskupení odborů bylo ovšem odsouhlaseno a provedeno přesně v době, kdy vyšlo najevo, že se Babiš bude se svým případem ke krajskému úřadu odvolávat. Časová souslednost a fakt, že pro změnu neexistuje přesvědčivé vysvětlení, vzbuzují podezření, zda nešlo o akci dirigovanou shora – z politického vedení úřadu, které je v rukou Babišova hnutí ANO.

Dvě stě tisíc za Mafru

Podstatou řízení je dnes už proslulá kauza, kterou s premiérem loni v létě otevřel Městský úřad v Černošicích kvůli podnětu protikorupční organizace Transparency International. Zákon o střetu zájmů od roku 2017 mimo jiné zakazuje veřejně činným osobám vlastnit média. Porušení se řeší jako přestupek v místě bydliště, Babiš spadá pod Černošice.

Zákon říká, že „veřejný funkcionář nesmí být provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku“ a nesmí být ani…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte