Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Nejdřív pokuta, pak reorganizace

Středočeský kraj vyměnil úředníky, kteří mají posoudit Babišův střet zájmů

Může to být celé náhoda – ale i krajně znepokojivá zpráva, jak lze na nezávislém úřadě ohnout rozhodování potřebným směrem. Citlivý případ střetu zájmů Andreje Babiše, který se bude v nejbližší době posuzovat na středočeském krajském úřadě, dostanou pod sebe jiní lidé než ti, kteří příslušnou agendu donedávna řídili.

Úřad změnu potvrdil s odůvodněním, že šlo o dlouho připravovanou akci za účelem zefektivnění chodu instituce. Přeskupení odborů bylo ovšem odsouhlaseno a provedeno přesně v době, kdy vyšlo najevo, že se Babiš bude se svým případem ke krajskému úřadu odvolávat. Časová souslednost a fakt, že pro změnu neexistuje přesvědčivé vysvětlení, vzbuzují podezření, zda nešlo o akci dirigovanou shora – z politického vedení úřadu, které je v rukou Babišova hnutí ANO.

Dvě stě tisíc za Mafru

Podstatou řízení je dnes už proslulá kauza, kterou s premiérem loni v létě otevřel Městský úřad v Černošicích kvůli podnětu protikorupční organizace Transparency International. Zákon o střetu zájmů od roku 2017 mimo jiné zakazuje veřejně činným osobám vlastnit média. Porušení se řeší jako přestupek v místě bydliště, Babiš spadá pod Černošice.

Zákon říká, že „veřejný funkcionář nesmí být provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku“ a nesmí být ani…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 451
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte