Jan Švejdar
Jan Švejdar • Autor: Matěj Stránský

Stal jste se policejním prezidentem v době, kdy české politice dominuje Babišovo ANO. Částí veřejnosti jste i vy vnímán jako jeho člověk. Jak se s tím podezřením srovnáváte?

Moc to nevnímám. Jsem u policie dvaatřicet let, řečí, kdo komu sloužil, jsem už slyšel hodně. Beru je s rezervou. Řídil jsem se vždy zákonem, to je pro mě alfa a omega mé práce. Po tolika letech se nehodlám propůjčit nějaké levárně, nemíním se zaprodat, nemíním udělat cokoli, čemu nevěřím.

Zeptám se jinak. Co si myslíte o kauze Čapí hnízdo?

K tomu se nebudu a ze zákona ani nemůžu vyjadřovat. Policejní prezident nemá s vyšetřováním nic společného. Pánem je státní zástupce.

Generální inspekce bezpečnostních sborů začala po vašem nástupu do funkce a na základě podání vašich pražských podřízených prověřovat detektiva Pavla Nevtípila, který Čapí hnízdo vyšetřuje. Jak máme věřit, že v tom není tlak?

Můžu jen zopakovat, co jsem řekl: já do vyšetřování nevidím a ani nesmím vidět. Nemůžu intervenovat ani v něčí prospěch, ani neprospěch. Policii řídím jako manažer, vyšetřování nebo prověřování konkrétních kauz mě nezajímá. Věřím podřízeným a státním zástupcům, že konají odpovědně a spravedlivě.

Je zřejmé, že premiér Babiš má zájem, aby vyšetřování Čapího hnízda skončilo v jeho prospěch. Nepociťujete tedy tlak ze strany politiků?

Odpovím vám otázkou: Jak si myslíte,…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte