Kultura

Svoboda se sibiřskými řízky

Aleš Palán se podruhé vypravil za dobrovolnými samotáři

Málokterá kniha zahýbala společností i trhem tak jako Raději zešílet v divočině od spisovatele a publicisty Aleše Palána. Rozhovory s lidmi, kteří se rozhodli utéct z civilizace do šumavských lesů, si za necelý rok od vydání koupilo přes čtyřicet tisíc čtenářů. O samotářích se vedly debaty, čtenáři psali Palánovi dopisy s prosbami o seznámení s jeho respondenty nebo se svěřovali, že je kniha přinutila udělat zásadní rozhodnutí. Název Raději zešílet v divočině si dokonce kdosi napsal na transparent a vyrazil s ním na protibabišovské demonstrace. Spolu s již pátým vydáním knihy nyní do knihkupectví dorazilo i její volné pokračování nazvané Jako v nebi, jenže jinak.

„U nás za vesnicí žije takový dobrý pošuk, nezajímal by vás?“ upozorňovali Palána čtenáři na další „útěkáře“ před systémem na samotu. Autor tipy vítal, ale o pokračování neuvažoval. Jen ho lákala další silná střetnutí. Navštěvoval muže a ženy na horských samotách, v maringotkách i včelínech – a když poslouchal jejich příběhy, docházelo mu, že se ničím nepodobají osudům solitérů ze Šumavy. „Byl jsem si jist, že se nebudu opakovat, že to ani není možné,“ napsal pak do předmluvy nové knihy, jejíž protagonisté se tentokrát skrývají po celém území Česka.

Opravdu zle

Někteří z nich ani nezůstávají na jednom místě, jako třeba Bajza, zřejmě dosud nejextrémnější Palánův samotář. Vychrtlý muž s vizáží vypelichaného foxteriéra – ostatně jméno Bajza kdysi přiřkl i svému psovi – se ukrývá…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte