Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

NE. Osobní zkušenost nic nenahradí

Jihočeská univerzita nedovolila předákovi Trikolóry Václavu Klausovi ml. debatovat se studenty. Je to dobře?

Václav Klaus mladší na univerzitu patří. Vysokoškolští studenti musí být schopni rozpoznat, co je politická agitace a co normální diskuse. Měli by dokázat i rozlišit, když jim někdo lže či s nimi manipuluje.

Na úvod je třeba říct, že to, co se stalo Václavu Klausovi ml., je naprosto běžné. Řada politiků se setkala s tím, že se školy rozhodly nevpustit je na svou půdu, aby nedocházelo k politické agitaci. Je to tak trochu důsledek přístupu politiků, jako je právě Klaus, kteří, když nejde o jejich vlastní sebepropagaci, školy za jakoukoli jinou než vzdělávací aktivitu napadají s tím, že jde o nepřípustné agitování. „Politické strany mají ze zákona zakázanou jakoukoli propagaci na školách,“ řekl například Klaus ml. před třemi lety a dodal: „Škola by měla v prvé řadě vzdělávat, a ne šířit propagandu.“

Klaus ale není jedinou obětí své vlastní kampaně. Odmítáni jsou běžně i intelektuálové, novináři a v absurdních situacích třeba někdejší političtí vězni z dob komunismu. Školy se bojí, že si na ně bude někdo stěžovat, protože se dotýkají ožehavých témat.

Pedagogové a studenti by měli mít dostatek sebevědomí, aby případné zneužití prostoru korigovali. Námitky, které se objevily v řadě diskusních fór, že Klaus často lže a nemá žádné zábrany, neobstojí. Takový je prostě svět a mladí lidé se v něm musí naučit žít.

Každá škola může pochopitelně postupovat podle svého uvážení. A nelze se divit, že v tomto případě byla vysoká škola obezřetnější, protože samotná Klausova strana…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2065
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte