39-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Peter Longstaff (58) nemá od narození ruce, ale život má docela pestrý. V mládí procestoval Evropu speciálně upraveným autem, pak dvacet let provozoval vlastní prasečí farmu, sám řídil traktor a zvedal balíky slámy. Po čtyřicítce, když vlivem levného dovozu spadly ceny vepřového, farmu zavřel a začal malovat obrazy. A v posledních letech dochází do londýnské laboratoře profesorky Tamar Makin, která zkoumá, jak funguje mozek lidí bez končetin. Zatím poslední výzkum, k němuž Peter Longstaff přispěl, byl publikován právě teď a výsledky jsou stejně fascinující jako malířův život.

Krok od šimpanzů

Neurovědci už dlouho vědí, že v části mozku nazývané somatosenzorická kůra přebývá cosi jako zmenšenina našeho vnějšího fyzického já, někdy se jí dokonce přezdívá „smyslový človíček“. V zásadě jde o to, že jednotlivé vnější části těla, jako jsou ruce, ramena, kolena nebo jazyk, mají v téhle kůře své přesně lokalizované zastoupení. Když se například dotkneme nosu, aktivuje se konkrétní místo zpracovávající hmatové vstupy z našeho pršáku.

Je docela logické, že ruce, které během pobytu na planetě Zemi využíváme nejčastěji a s nejvyšší mírou přesnosti, mají svou mozkovou ambasádu vybudovanou ve vysokém rozlišení. Své místo tu má každý prst zvlášť a seřazené jsou pěkně vedle sebe, tak jako vyrůstají z dlaně. Dohromady se tomu celku říká mozková mapa ruky a dodejme, že v míře rozlišení je zcela unikátní – pro prsty na noze nic podobného neplatí. Na rozdíl od šimpanzů nebo goril,…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte