Donald Trump se blíží jmenování čtvrtého poradce pro otázky národní bezpečnosti během tří let a je zjevné, že jeho zahraniční politika je v troskách. Zatím způsobila spoustu rozruchu, nepřinesla ale žádné výsledky. Prezident navzdory všemu chvástání nepodepsal nové dohody ani s Čínou, ani s Íránem, ani se Severní Koreou, ani s Tálibánem, ani mezi Izraelci a Palestinci. Místo nich máme nejistotu, zklamání a spoustu pocitů křivdy.

Trump oznámil světu, že je velký vyjednavač. S výjimkou menších změn v obchodní dohodě NAFTA a obchodní dohodě s Jižní Koreou – o nichž Robert Zoellick, ministr obchodu za vlády George W. Bushe, říká, že jsou pravděpodobně k horšímu – však téměř ničeho nedosáhl. Existuje k tomu mnoho důvodů. Jeho vláda je chaotická, postrádá disciplínu a vnáší do americké federální vlády, tedy jedné z největších a nejsložitějších institucí světa, atmosféru lokální realitní kanceláře. Trump stihl za dva a půl roku vystřídat víc lidí na vysokých postech než většina administrativ během celého funkčního období.

Ústředním problémem je nicméně skutečnost, že Trump navzdory vychloubání vyjednávat neumí. V případě Tálibánu a Kim Čong-una se dobrovolně vzdal hned na počátku nejvýznamnějšího vyjednávacího kapitálu. Severní Korea toužila po dvoustranném jednání s americkým prezidentem celá desetiletí a vždy se dozvěděla, že k rozhovorům dojde teprve v případě, až učiní požadované ústupky. Trump předal Kimovi vytouženou cenu okamžitě v naději, že ho svým šarmem přiměje k…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte