Vaping craze among teens raises questions Ilustrační foto • Autor: Polaris, Profimedia

Minulý týden zemřel na plicním oddělení nemocnice v americkém státě Illinois člověk, jehož případ možná začas vstoupí do lékařských dějin. Podle tvrzení úřadů jde o prvního známého pozemšťana, kterého zabilo vdechování páry z elektronických cigaret. Americkými špitály v posledních týdnech prošly další dvě stovky pacientů s podobnými potížemi, jaké měl zmíněný pacient, totiž záhadnou a dosud neznámou plicní nemocí způsobenou pravděpodobně právě „vapováním“, jak se elektronickému kouření říká.

Další podrobnosti zveřejněny nebyly a zdá se, že ani zámořští experti nejsou zatím o moc moudřejší. Neví se, zda nemoc vyvolal nějaký konkrétní výrobek nebo látka, jíž se elektronické cigarety plní. Prostě se záhadně objevila uprostřed léta a podle ministra zdravotnictví státu Illinois je její závažnost „alarmující“.

Není to letos poprvé, kdy se pověst elektronických cigaret otřásla. Vynález, který byl donedávna vnímán s jistou nadějí jako méně škodlivá alternativa kouření tabáku, se totiž v posledním roce stal tak silnou módou mezi americkými teenagery, až to úřady vyděsilo. Po letech úspěšného tažení proti cigaretám to vypadá, že mladá generace během jediné sezony propadla nikotinovému návyku znovu. A je docela dobře možné, že podobný trend dorazí přes oceán i k nám.

Zahřívání neškodného

První patent na elektronickou cigaretu byl zaregistrován už v roce 1930, trvalo ale dalších sedmdesát let, než se výrobcům podařilo sestrojit přístroj, který by kuřáky alespoň trochu…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1555

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte