Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Prostě Boris

Jak se může rozcuchaný blonďatý medvěd stát premiérem Velké Británie

31-profil-bj
Boris Johnson • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Málokdy hledí Evropané z kontinentu na Evropany v Británii s tak nevěřícím úžasem, jako když minulý týden usedl do premiérského křesla Boris Johnson. Klesli Britové opravdu tak hluboko? Bude nejsložitější problém poválečných evropských dějin skutečně řešit usvědčený podvodník, muž, kterého vyhodili z novin, protože si do článku vymyslel citace, a který si coby politik nechal na propagační autobus před referendem o brexitu nastříkat vědomě lživé heslo, aby s jeho pomocí vyhrál a uvrtal zemi do situace, kterou teď přichází řešit? Co je to za podivného chlápka, jenž se – a to nešlo přehlédnout – zřejmě minulý týden poprvé v životě učesal? „Evropa se nemůže Borisi Johnsonovi přestat smát,“ stálo v titulku evropské varianty serveru Politico a dost dobře to vystihovalo nevěřícnou atmosféru na kontinentu. Problém je samozřejmě v tom, že zábava končí. Boris Johnson, nad kterým bylo donedávna možné mávnout rukou jako nad svérázným klaunem, je nově jedním z nejmocnějších mužů planety.

Naprostý idiot

Vlastně je to všechno trochu nedorozumění. Příběh běží opačným směrem, Alexander Boris de Pfeffel Johnson se ve skutečnosti v uplynulých týdnech nezačal česat, ale přestal se na veřejnosti záměrně rozcuchávat. Na audienci ke královně se nepřestrojil do svého obvyklého nepadnoucího obleku a k Downing Street číslo 10 nedoklusal celý upachtěný v károvaných šortkách navlečených na ne právě dvakrát vysportované medvědí tělo. Pečlivé budování obrazu svérázné politické celebrity končí,…

I_obalka_R31_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte