Odpůrci Evropské unie a nepřátelé imigrantů se rádi vydávají za vlastence a ochránce normálních pracujících lidí před elitou, která je údajně odtržená od reality. „Populista je nahý!“ dá se proto s jistou úlevou zvolat po předminulém víkendu.

Kýmsi neznámým tajně natočené video z Ibizy ukazuje, jak je jeden z nejvlivnějších evropských populistů, šéf rakouských Svobodných Heinz-Christian Strache, ochoten prodat svou zemi. Výměnou za pomoc při cestě k moci nabízel údajné neteři ruského oligarchy státní zakázky a jiné protislužby. Zjevná je naivita, s níž se otevírá před zcela neznámou ruskou milionářkou. Viditelně není zralý vládnout a představuje pro svou zemi bezpečnostní riziko. Zmíněná úleva spočívá v naději, že „nahotu“ dlouholetého lídra rakouských populistů uvidí též jeho dosavadní voliči. Důvody, proč hlasují pro FPÖ, někdy znějí logicky, většinou se ale jedná o obavy z budoucnosti, nejistoty a naštvání živené předáky partaje.

Pokrytectví a nezodpovědnost, které Strache a šéf poslaneckého klubu Johann Gudenus na Ibize prokázali, jsou vyčítány i nacionalistům ve Francii, Německu, Itálii, Nizozemsku a Česku. Vzhledem k jejich propojování do jakési „internacionály nacionalistů“ je pochopitelné, když konkurenční politici či komentátoři Stracheho selhání používají jako argument také proti Le Pen, Salvinimu a dalším. Taková logika ale není fér, stejně jako by nebylo fér používat skandál, řekněme, českého sociálního demokrata proti sociálním demokratům v Nizozemsku. Je…

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte