Kultura

Manuál pro uklízečky

Povídky amerického literárního objevu vycházejí česky

Nejutajovanější americký poklad povídkového žánru. Tak se za oceánem mluví už nějaký čas o Lucii Berlin, jejíž výbor z krátkých próz nazvaný Manuál po uklízečky nedávno vyšel česky. Když byla kniha vydána roku 2015 v USA, způsobila senzaci a stala se posmrtným bestsellerem do té doby takřka neznámé autorky, jejíž život je ohraničen lety 1936–2004.

Své povídky psala v průběhu šedesátých až osmdesátých let, kdy se tento útvar s nástupem doby televizní ocitl takřka mimo čtenářský zájem. O obchodně nepříliš zdatnou ženu na spodních příčkách společenského žebříčku, která sebe a svoje děti nezřídka živila fyzickou prací včetně titulní uklízečky, tak usilovala jen malá nakladatelství. Za života jí vyšlo pouhých 77 povídek. Po nečekaném úspěchu Manuálu se ale v USA vynořil už druhý povídkový svazek a také autorčiny memoáry.

Autofikce o okraji

Průlomový Manuál pro uklízečky je autofikce – což je dnešní termín pro přetavení vlastní zkušenosti do literární formy. V praxi to znamená, že tolik nezáleží na detailech, na vyprávění v první či třetí osobě ani na tom, zda autorka používá svoje jméno. Důležitá je emocionální pravda založená na realitě. A ta byla v případě Berlin často tvrdá.

Vyrůstala jako bílá anglosaská protestantka v konzervativním Texasu – za války, kdy pořád vládla segregace. Privilegovaný patriarcha rodiny, dědeček-zubař, tak nejenže choval rasové předsudky, ale hlavně ji i její sestru zneužíval, stejně jako předtím jejich…

I_obalka_R18_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte