Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Manuál pro uklízečky

Povídky amerického literárního objevu vycházejí česky

Nejutajovanější americký poklad povídkového žánru. Tak se za oceánem mluví už nějaký čas o Lucii Berlin, jejíž výbor z krátkých próz nazvaný Manuál po uklízečky nedávno vyšel česky. Když byla kniha vydána roku 2015 v USA, způsobila senzaci a stala se posmrtným bestsellerem do té doby takřka neznámé autorky, jejíž život je ohraničen lety 1936–2004.

Své povídky psala v průběhu šedesátých až osmdesátých let, kdy se tento útvar s nástupem doby televizní ocitl takřka mimo čtenářský zájem. O obchodně nepříliš zdatnou ženu na spodních příčkách společenského žebříčku, která sebe a svoje děti nezřídka živila fyzickou prací včetně titulní uklízečky, tak usilovala jen malá nakladatelství. Za života jí vyšlo pouhých 77 povídek. Po nečekaném úspěchu Manuálu se ale v USA vynořil už druhý povídkový svazek a také autorčiny memoáry.

Autofikce o okraji

Průlomový Manuál pro uklízečky je autofikce – což je dnešní termín pro přetavení vlastní zkušenosti do literární formy. V praxi to znamená, že tolik nezáleží na detailech, na vyprávění v první či třetí osobě ani na tom, zda autorka používá svoje jméno. Důležitá je emocionální pravda založená na realitě. A ta byla v případě Berlin často tvrdá.

Vyrůstala jako bílá anglosaská protestantka v konzervativním Texasu – za války, kdy pořád vládla segregace. Privilegovaný patriarcha rodiny, dědeček-zubař, tak nejenže choval rasové předsudky, ale hlavně ji i její sestru zneužíval, stejně jako předtím jejich…

I_obalka_R18_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte