Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Těsně, ale přece

V Izraeli opět vyhráli odpůrci jednání s Palestinci

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu is greeted by supporters of his Likud party as he arrives…
Pohlídá si jeho nová vláda i sex? • Autor: REUTERS

Pokud si máme s něčím spojovat minulý týden ve světové politice, tak je to široký úsměv a rozzářené oči izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Po deseti letech v úřadě (navíc tři roky vládl už v devadesátých letech) získal mandát pro další funkční období. Předvolební kampaň byla vypjatá, šance do poslední chvíle vyrovnané. Netanjahuovi se tedy po vyhlášení výsledků viditelně ulevilo. Jeho strana Likud sice získala stejně křesel jako hlavní soupeř, uskupení Modrá a bílá pod vedením bývalého náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance. Netanjahu si však dokázal předem domluvit koalici krajně pravicových a náboženských stran, takže má nakonec ve 120členném Knesetu pohodlnou většinu deseti hlasů.

Zároveň je ovšem možné, že Netanjahua přejde radost rychleji, než bývá u volebních vítězů obvyklé. Po dvouletém vyšetřování totiž v únoru oznámila izraelská prokuratura, že plánuje vznést obvinění proti Netanjahuovi z braní úplatků a podvodu. Konečné rozhodnutí má padnout ve druhé polovině letošního roku. Pokud se tak stane a Netanjahu neodstoupí, půjde o první případ obviněného premiéra v sedmdesátileté historii židovského státu.

Afričané ven

Předtím ale Netanjahua čeká sestavení nové vlády. Očekává se, že se mimo jiné opře o pět hlasů protiarabsky laděné strany imigrantů z bývalého Sovětského svazu vedenou Avigdorem Liebermanem a pět hlasů tří malých pravicově extremistických stran, o nichž šéf Likudu mluví jako o svých „přirozených partnerech“. Jde o…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2020
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte