Výhrůžka prezidenta Trumpa zavřít hranici s Mexikem zmátla dokonce i jeho spojence. Republikánský senátor z Texasu John Cornyn prohlásil, že „to bude špatně pro všechny“. Jeho kolega z Jižní Dakoty John Thune poznamenal, že si není „jist, zda se jedná o úplně skvělý nápad a ani že se jím dosáhne kýženého výsledku“. Mnozí mají za to, že se jedná o typický projev Trumpova stylu, tedy směsi naparování a blafování, ze kterého prezident nakonec vycouvá. Skutečně máme náznaky, že se tak již děje.

Zároveň se ale zdá, že v širší otázce legální migrace Trump skutečně mění názor. Ve své letošní Zprávě o stavu unie prohlásil: „Přeji si, aby lidé do naší země přicházeli ve větším počtu než dříve, ale přeji si, aby přicházeli legálně.“ Protipřistěhovalečtí jestřábi to nenesli lehce.

Prezident se od té doby ke své myšlence vrátil. Den po zmíněném projevu řekl novinářům: „Potřebuji, aby lidé přicházeli, protože potřebujeme, aby řídili továrny a společnosti, které se k nám zase vracejí.“ Server Politico minulý týden přišel se zprávou, že Jared Kushner v tichosti připravuje návrh s cílem zvýšit počet legálních přistěhovalců do země.

Pokud se skutečně jedná o nový, vylepšený postoj prezidenta k přistěhovalectví, může se před ním otvírat cesta ke skutečnému kompromisu: tvrdému postihu nelegální migrace spojené s reformou a reálným rozšířením migrace legální. Zároveň se ale jedná o inteligentní dlouhodobý program.

Negativní růst

Nový esej v časopise International Security…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte