Moji známí v New Yorku, též cizinci, byli předvoláni do školky. Učitelé se s nimi přivítali a řekli jim, že jejich tříletý syn si hodně pomalu nazouvá boty. Dobře, odvětili rodiče, bereme to na vědomí – protože co jiného už také říct. Nejpomaleji ze všech dětí, přisadili si učitelé ustaraným hlasem. Ok, reagovali moji známí a čekali, kdy začnou probírat to důležité téma, kvůli kterému sem byli oba rodiče jistě povoláni. Jenže schůzka už byla u konce – toť vše. Určitě to budeme sledovat a dáme vám vědět, jestli bude potřeba dělat něco dalšího, uzavřeli učitelé a rozloučili se.

Možná bych byla historkou překvapená, kdyby mi rodiče podobně starých dětí pravidelně nesdělovali nějakou verzi téhož – dcera mluví moc tiše, zvažte specialistu, syn špatně drží křídu, chce to fyzioterapii. Ale zdejší rodiče to na rozdíl od nás povětšinou nepovažují za ujeté. Jednak proto, že hodnocení dětí, doporučující dopisy do škol či na prestižní letní tábory a potažmo i na univerzity se začínají psát v hodně útlém věku, a rodiče nechtějí, aby děti byly v něčem pozadu. Ale také proto, že ministerstvo školství ve státě New York je jedním z nejangažovanějších v zemi a v zájmu brzké intervence hradí vyhodnocení „problémových“ případů.

V Brooklynu jsou tak co dvě ulice studia, kam lze chodit s dětmi do pěti let na podpůrné fyzioterapie, zlepšování sociálních dovedností hrou, logopedii, posilování konverzačních schopností a podobně. Město se drží toho, že včasná diagnostika a následná intervence…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte