Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

O ženě, kterou zradil svět

Mark Slouka odkrývá bolestný vztah s duševně nemocnou matkou

Ve své povídkové prvotině Ztracené jezero zachytil americký spisovatel českého původu Mark Slouka (1958) krajinu newyorského venkova i vnitřní svět české exilové komunity, k níž spolu s Ferdinandem Peroutkou a dalšími osobnostmi patřili i jeho rodiče. V románu Viditelný svět pak jeho hrdina, syn českých emigrantů, pátrá po záhadné milostné epizodě v životě své matky. Nikdy však Slouka nepsal o svých blízkých tak otevřeně jako ve své třetí česky vydané knize Daleko v srdci. Jde o vzpomínky, v nichž autor se syrovou upřímností ukazuje právě to, jak se do jeho beletristických děl vědomě i nevědomě vpisoval jeho životní osud a tragický příběh jeho rodiny. „Nikdy jsem si nedovolil o nich psát. O nás. Ne přímo. Schovával jsem nás tři ve fikci,“ říká o novince.

Hlavním tématem vzpomínkové knihy na rodiče je rozporuplný vztah s matkou, která spolu s jeho otcem, politologem Zdenkem Sloukou (1923–2012), odešla po komunistickém převratu do exilu. S sebou si ovšem odnesla ošklivé tajemství: byla zneužívána vlastním otcem a otěhotněla, načež byla rychle provdána za mladého Slouku, který o těchto okolnostech nic nevěděl. Měsíc po svatbě musela na potrat, navíc se ještě na letní brigádě stihla zamilovat do jiného muže, který ovšem v Československu zůstal – autor jej nazývá F. To samozřejmě nebyl stabilní základ pro uspokojivé manželství, které nakonec skončilo rozvodem,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obalka-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte