8-hlava-oprava

Autorka těchto řádků si to šla raději poctivě ověřit na YouTube. A bylo to tam! Když se Kurt Cobain zmučeným hlasem ptá své dívky, kde spala minulou noc, nebo když Kirk Hammett nechává podtrhnout hlubokou životní pravdu, že na „ničem jiném nezáleží“, jedním z jímavých kytarových sól historie. Naprosto pokaždé, když sboristky zahájí překrásnými soprány Lacrimosu z Mozartova Requiem. A v desítkách dalších případů. Husí kůže. Někdy jen na rukou, jindy na zádech. Někdy je to vlna procházející celým tělem. Někdy jen při specifické pasáži písně, při rifu, melodické pasáži, jindy celé minuty.

Co se děje v mozku

Pokud vám při poslechu hudby taky naskakuje husí kůže, máme pro vás dvě zprávy. Jednak že takto „fyzicky“ hudbu neprožívají všichni. A rozdíl mezi těmi, kdo „husinu“ mají, a těmi, kdo netuší, o čem je řeč, leží podle vědců v našich mozcích. Alespoň to tvrdí Matthew Sachs, který se svými spolupracovníky předloni zkoumal vliv hudby na Univerzitě Jižní Kalifornie, přičemž navázal na výzkum, s nímž začal už během studia na Harvardu.

I smutek může být při poslechu hudby příjemný.

Tweetni to

Výzkumníci nejprve zmapovali zkušenosti více než dvou stovek studentů univerzity v on-line dotazníku, následně přímo v laboratoři zkoumali dvacítku z nich (dvanáct žen a osm mužů). Polovina tvrdila, že na ně hudba takový vliv má často, druhá, že málokdy nebo vůbec. Výzkumníci jim pustili několik úryvků hudby, přičemž sledovali, jak se při…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1719

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte