64C_foto Jan Vrabec

…a taky boudy a boudičky, skleněnky či dřevěnky. Tahle slova jak z dětské říkanky jsou názvy jednotlivých kapitol fotografické knihy Zastávky Jana Vrabce (43). Jeho objektem se staly čekárny autobusů na vsích a v menších městech, jež díky své rozmanitosti spoluutvářejí kolorit české krajiny.

Ve sbírce máte kolem tisícovky fotografií autobusových zastávek, teď vychází knižně také jejich výběr. Může se to jevit jako vcelku zvláštní sběratelská vášeň. Co vás na autobusových zastávkách tak uchvacuje?

Určitě jejich zdánlivá všednost a zároveň pitoresknost, kdy spousta autobusových zastávek – a je jich po republice obrovské množství a nikdo nezná přesné číslo – má v sobě zároveň něco zajímavého také z hlediska architektury a designu či formy nebo umístění.

Kdy jste s jejich focením začal?

Zastávky fotografuji šest nebo sedm let a zásluhu na tom má můj syn Matěj. Ten před lety, ještě ve školce, dostal malý digitální foťáček, který nosil všude s sebou a nadšeně objektivem zachycoval kdeco, především ale autobusy, tramvaje a vlaky. A také zastávky. Když jsme se pak fotkami probírali, měl pro ně i názvy; těm starým socialistickým zrezlým čekárnám říkal „křapky“, modernějším proskleným „skleněnky“…

64D_foto Jan Vrabec

Musel jsem mu dát za pravdu, že jsou to vizuálně zajímavé objekty, a začal si jich více všímat. A také je fotit. Když člověk jede neznámou krajinou, připadá si tak trochu…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte