Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Než potkala mě

Julian Barnes se proslavil jako autor experimentálních próz, ve kterých se však nikdy nepouští za hranice srozumitelnosti. Co do motivů se v nich opakuje smrt, sebevražda a alkohol, co do postav intelektuálové posedlí minulostí a co do témat láska, její záhadnost a protiklady v ní obsažené. To vše platí už o jeho v pořadí druhém beletristickém díle z roku 1982, příznačně nazvaném Než potkala mě, po kterém teď mohou sáhnout autorovi čeští fanoušci.

Hrdinou je na univerzitě působící historik, který vždy kladl důraz na rozum, nikoli tělo. Pod tlakem krize středního věku se však podruhé ožení – a obratem začne žárlit na novou manželku, která se kdysi živila jako herečka v podprůměrných filmech. Na základě milostných scén ze stříbrného plátna se jme pátrat po její intimní minulosti, ovšem selhává při tom stejně jako dnešní životopisy, které (jak tvrdil dříve) jsou redukovány pouze na sex: Měl Hitler opravdu jen jedno varle? Uměl Stalin rozpoutat Velký teror i v posteli? Nezvratné „důkazy“ o manželčině nevěře finálně tak najde – což je vzhledem k jeho profesi hodně ironické – až v románech jejich společného kamaráda Jacka, načež vše spěje k nevyhnutelnému othellovskému konci.

Na první pohled je to možná laciná zápletka podaná v zábavném a temně komickém hávu, nicméně Barnesovi skvěle posloužila jako odrazový můstek k až existenciálněfilozofickým otázkám, jež posléze zazněly v autorově majstrštyku, meditativně laděném, ale pořád vtipném Flaubertově papouškovi

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte