Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Nenávratně ztracené leváctví

Polskou publicistiku si spojujeme především s reportážemi. Tvorbu Jerzyho Pilcha (1952) v češtině zatím reprezentují román o alkoholismu U strážnýho anděla a soubor povídek Moje první sebevražda. Nyní vydaná kniha fejetonů Nenávratně ztracené leváctví pochází již z roku 1998 a přináší výbor z textů, které autor psal v devadesátých letech pro časopis Tygodnik Powszechny. Může se to zdát jako ediční přepych – vydat přes dvacet let staré fejetony, které nesouvisí se zdejšími reáliemi, nadto od autora u nás nepříliš reflektovaného. Přesto teď a tady publikované Nenávratně ztracené leváctví není marným počinem.

Fejetony stojí za pozornost ze dvou důvodů. Prvním je literární úroveň a žánrová podoba. U nás se má za to, že fejeton je útvar o trochu delší než sloupek, že jde o podčárník. Pilchovy texty jsou o poznání rozsáhlejší. Jsou fejetonistické, tudíž velmi osobní, pisatel v nich obnažuje své strachy, touhy, slabosti a vášně. Ale rozmáchlostí výrazu se řadí k črtě či k nefabulované povídce. Pilch je uvolněný, ale v podstatě věcný, a co je důležité – mnohdy hodně vtipný. Jeho psaní má šťávu. Bez ní by ostatně fejetony na šest sedm stran vadly. Obdobně jako u reportáží, i tady se setkáváme s typem psaní, které žádný z významnějších českých autorů nepraktikuje.

Druhým důvodem k pozornosti je jádro sdělení. Pilch převážně čerpá z historie osobní a svého příbuzenstva či z osudů svých přátel. Jako celek jsou ony texty čerchovaným portrétem…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte