Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Frankfurtu

Books are not dead

07_dopis_archiv autora

Největší město Hesenska s jedním z největších letišť na světě, finančním centrem, se čtvrtí přezdívanou Mainhattan (díky řece, která městem protéká) už zdálky dělá dojem. Zvlášť když přijíždíte po dálnici a v podzimní mlze se začnou rýsovat vysoké mrakodrapy. Za druhé světové války spojenecké nálety prakticky vymazaly z mapy staré město a tím i středověký ráz města, ale poválečná přestavba a moderní beton vtiskly Frankfurtu nad Mohanem (nikoli nad Odrou) jinou, současnou a bezesporu kosmopolitní, jedinečnost. Ve stínu bankovních domů se proplétají malé uličky, na ulicích se míjejí „běžní Němci“, „kravaťáci“ a početné menšiny. Město neúnavně pulzuje, na letišti i na obrovském nádraží v centru se to hemží jak na mraveništi, na čtyřproudých silnicích se prohánějí milionová auta a Indové v nažloutlých taxících. Arabských holičství je tu snad víc, než jsem viděl za celý svůj život.

Pro někoho je tohle ztělesnění apokalypsy, pro jiného spíše symbol rozmanitosti, i když pravda, zde mezi mrakodrapy to působí všechno trochu jinak než například v Barceloně, Paříži či Marseilli. Kdo četl kyberpunkovou komiksovou sérii Transmetropolitan, ví, o čem mluvím.

Je-li řeč o unikátních věcech spojených s tímto místem, nelze opomenout slovo veletrh. Frankfurtský autosalon je globální značka a slavnou akcí je též největší knižní veletrh na světě (400 tisíc metrů čtverečních plochy, sedm tisíc vystavovatelů a 300 tisíc návštěvníků). Jakožto zaměstnanec Městské knihovny v Praze jsem…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte