Skutečnou obětí bitvy o jmenování soudce Nejvyššího soudu není Christine Blasey Ford ani Brett Kavanaugh. Je jí samotný Nejvyšší soud a s ním tak i celá americká demokracie. Soud býval jednou z posledních pevností rozkročenou nad politickým zápolením. Teď se i on stal obětí paralýzy, jež postihla celý americký systém.  

Když jsem před 15 lety napsal knihu o „neliberální demokracii“, uvedl jsem v ní, že Amerika není imunní vůči hrozbě populismu, jenž může naleptat liberální demokracii. Země ale naštěstí disponuje mnoha pojistkami vyvažujícími prostý většinový systém, od Listiny práv přes Senát až po soudní systém. Veřejnost podle všeho na jisté úrovni chápe a oceňuje roli těchto stabilizujících prvků, které se řídí svým vlastním vnitřním řádem, a ten ne vždy reaguje na požadavky většiny. Fascinovalo mě, že tři instituce, jež vykazují v průzkumech největší uznání, jsou ve své podstatě nedemokratické – ozbrojené síly, centrální banka Fed a Nejvyšší soud. Právě ten je samozřejmě nejdůležitější, protože je v mnoha ohledech posledním arbitrem americké demokracie – tím posledním, kdo nakonec rozhoduje.

Důvod, proč veřejnost tyto nedemokratické instituce obdivuje, není nijak záhadný. Aristoteles věřil, že nejlepší politický systém je smíšený, v němž demokratické prvky zároveň svou stabilitu opírají o instituce, jež nenadbíhají veřejnému mínění,…

obal 41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal 41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte