Změny v polské justici, které zavádí tamní jednobarevná vláda strany Právo a spravedlnost (PiS), bude posuzovat Soudní dvůr EU v Lucemburku. Evropská komise považuje polské justiční reformy už od jejich předloňského spuštění za útok na principy právního státu, konkrétně na nezávislost soudní moci: vláda PiS totiž snížila zvláštním zákonem soudcům Nejvyššího soudu věk odchodu do důchodu, čímž se zbavila velké části jeho sboru, a zároveň si politici PiS udělili pravomoc nahradit je soudci dle vlastního výběru. Kvůli tomu vede komise s Polskem kárné řízení. Předání věci lucemburskému soudnímu dvoru (k němuž došlo minulé pondělí) je dalším krokem, kterým podle unijních pravidel mohou eurokomisaři volat vládu členské země, podezřelé z podrývání demokratických hodnot, k pořádku.

Pokud dají soudci v Lucemburku za pravdu Evropské komisi, může Polsko poprvé svůj spor s komisaři reálně pocítit. V případě, že se polská vláda nepříznivému rozsudku nepodřídí, což se dá předpokládat, bude muset platit citelné finanční pokuty. Jejich výše není předem daná, stejně tak není známo, kdy soudní dvůr rozsudek vynese. Co je jasnější: polská vláda stále může počítat s tím, že se vyhne nejtvrdšímu možnému trestu v kárném řízení, tedy zbavení hlasovacích práv. Byl by nutný i souhlas Maďarska a tamní premiér Viktor Orbán už dříve prohlásil, že za Polskem bude stát. Vzhledem k tomu, že europarlament…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte