Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Magnet fishing

Deset malých chlapečků mělo rádo magnet, jeden měl radši Playstation, takže jen devět. Zdá se, že není moc hraček, které by chlapce a teenagery přitahovaly víc než magnety. Konkrétně takové, jimiž se dají lovit železné předměty z vody jako ryby. Magnet fishing, to je teď na žebříčku koníčků naší mládeže číslo jedna – s náskokem vede před sledováním držkopádů na YouTube.

Devět malých chlapečků škemralo o magnet o síle aspoň sto jednoho newtonu, jeden z nich se uškemral, zbylo jich osm. Základním nástrojem pro magnet fishing je samozřejmě vhodný magnet. Proto mohla tahle disciplína naplno nastoupit až s komerčním rozšířením neodymových magnetů. Jsou ze slitiny neodymu, železa a boru a i poměrně malý magnet udrží sto, dvě stě i víc kil.

Neodymové magnety vyvinula v osmdesátých letech firma General Motors a mají nekonečné využití v autech od motoru po stěrače, dále ve strojírenství na zvedání a upevňování předmětů, na ložiska, do elektroniky a tak dále, viz osmdesát dva milionů fanouškovských stránek o magnetech na světovém webu. Žádné využití však není tak zábavné jako tahání starého železa z vody. Osm malých chlapečků tak šlo lovit šrot, tři vytáhli munici, zbylo jich jen pět.

Ve vodě je toho hodně, jak dokazují nesčetná videa na YouTube. Někdo našel sejf se šperky, někdo mince, zbraně nebo právě nevybuchlý granát. Největší úspěch je, když se musí volat policie, což se však povede zřídka, většinou se chytí smetí. Ale je snad někomu zrezlá tyč málo?

Pět malých…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1146
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte