Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext, Společnost

IQ bublajícího bahna

Politická strana Mostečané Mostu slibuje odsunout Romy z města, ale říká, že pak mohou žít dál

Šťastní mladí lidé na plakátě slibují veselou
budoucnost.
(Mostečané Mostu) • Autor: Milan Jaroš
Šťastní mladí lidé na plakátě slibují veselou budoucnost. (Mostečané Mostu) • Autor: Milan Jaroš

Mezi panelovými a betonovými stavbami představujícími ve městě Most centrum stojí obchodní dům, který se jmenuje od svého otevření před 40 lety dodnes stejně, Prior, a na něm do dálky září předvolební billboard slibující občanům lepší budoucnost. Kroky lidí procházejících tu odpoledne druhé zářijové středy bíle vyvedený slib na modrém plakátu nezpomalí, vědí o něm ale všichni: „Vystavíme vesnici pro lůzu,“ zaručuje se jim z Prioru sdružení Mostečané Mostu.

O tom, co ten nápis znamená a koho čtyři rozesmátí mladí reprezentanti Mostečanů myslí „lůzou“, nemusí kolemjdoucí přemýšlet ani vteřinu – všem je to jasné. „Cikáni to jsou a řeknu vám, že odvézt je pryč je dobrý nápad, budu tu stranu kvůli tomu volit,“ říká čtyřicátník představující se jako Jiří, který zkoumá u obchodu GUT – německá kvalita leták se slevami. „Cikáni nám tady kazí život. Ne, mně sice nic neudělali, ale nemám dobrý pocit, když kolem nich mám projít, a co vím od lidí, tak v bytech hlučí a dělají binec u baráků.“ Jak se bude po volbách lůza určovat, kdo půjde první a kdo později, kdo a jak bude odsun organizovat a kam přesně budou lidé s tímto označením odsunuti, to se sice Jiří zatím od politiků ze svého oblíbeného sdružení nedozvěděl, ale dopředu rázně odmítá, že by s tím šel případně pomoct. „Já? Proč já?“ ptá se překvapeně a ukáže na fotografii rozesmáté čtveřice: „Ať si to udělají oni, oni to slíbili.“

Jděte za ředitelem

Jedna z těch veselých tváří na předvolebním billboardu, kterých v Mostě visí spousta od centra až po okrajová sídliště, patří třiadvacetiletému studentovi oboru regionální rozvoj na ústecké univerzitě. Jeho jméno – Bc. Martin Domín – je na kandidátní listině Mostečanů Mostu zapsáno u pořadového čísla dvě, hned za lídrem sdružení, místním lékařem penzistou z oboru infektologie Janem Cee.

„Znám je dobře. Žili vedle mě v baráku několik let. Děti nechodily do školy, házely kameny, kopaly míčem do oken, oni si jezdili taxíky po městě a nakonec vyhrožovali, že nás zabijí. A když jsem jednomu z nich řekl: ,Proč lámeš ty větve ze stromu?‘ Odpověděl, ať jdu do p*či,“ vzpomíná Martin Domín v kavárně Deli by Lagarto kousek od Prioru na dobu, kdy ještě žil u matky a měli za sousedy „lůzu“ v podobě romské rodiny. „Tak dobře, půjdu,“ odpovídá Domín u stolu kavárny opožděně na výzvu nepřítomného protivníka. „Ale až po tobě.“

Rozhodně, jak vzápětí zdůrazní, ale nejde na jejich plakátě o Romy, a kdo si to tak vykládá, je prý sám rasista. „Jde o lidi, co se neumí přizpůsobit. Lůza, to může být i bílý. Někdo, kdo ničí majetek, vykopne třeba domovní dveře,“ říká Domín. „A jsou to lidé, co nechtějí pracovat a zneužívají sociální systém,“ dodává. Takže kdo pobírá sociální dávky nebo vykopne dveře, bude po volebním vítězství Mostečanů Mostu přestěhován pryč? A bude to on, muž z plakátu, kdo bude určovat, kdo se má zařadit do fronty k odvozu? „Já to samozřejmě dělat nebudu, to nebudou žádné komise,“ říká Domín, „a neviděl bych to jako raketovou akci. Bude se k lidem přistupovat individuálně – když půjde o maminku s kočárkem, tak té pomůžeme jinak. Pomůžeme jí třeba sehnat práci.“

Podle Martina Domína je princip vesnice pro lůzu postaven na tom, že po vítězných volbách vyhlásí Mostečané Mostu po celém městě tzv. bezdoplatkovou zónu, takže lidé pobírající doplatky na bydlení se do Mostu ani v rámci města nebudou moci stěhovat – v Mostě totiž bude doplatek na bydlení zrušen a oni by neměli na nájem. A pak tedy – když jim skončí nájem v mosteckém domě a budou si chtít najít jiný byt – v Mostě už to nepůjde a budou rádi, že mají připraveny kontejnery za městem. „A tam přece mohou žít dál a napravit se,“ říká student s tím, že další rozhovor o slibu z billboardu vést nechce. „Už se v tom tématu lůza odmítám vrtat,“ dodává dvojka kandidátky Mostečanů Mostu. „Já mám v kampani plno práce s historicko-kulturním pohledem na město, to mám na starost. Běžte za panem ředitelem Rybou, ten o té lůze moc dobře mluví.“

František Ryba, za kterým máme jít, se o místo na radnici neuchází. Jako o „panu řediteli“ o něm ale mluví velká část lidí z kandidátní listiny – ředitel Stavebního bytového družstva Krušnohor a místopředseda jeho představenstva je totiž mozkem celého vzniku a současné kampaně sdružení Mostečané Mostu a osoby na kandidátní listině jsou až na výjimky buď zaměstnanci Krušnohoru, nebo správci domů spadajících pod Krušnohor, dodavatelé Krušnohoru či lidé z realitních kanceláří, kteří s Krušnohorem spolupracují. Nebo rodinní příslušníci zaměstnanců – jako Martin Domín, jehož matka je v Krušnohoru Rybovou asistentkou. V Mostě tak vznikla unikátní situace, kdy největší české bytové družstvo postavilo politickou stranu.

František Ryba je na otázky dobře připraven, Martin Domín už ho informoval, o co v nich jde – předběhl nás cestou sem a sedí teď v kanceláři vyzdobené malými modely motorek řediteli po boku. Kromě motorek a hardrocku má František Ryba ještě jeden koníček – politiku, tu dělá rád ze zákulisí. „To mě baví, vstupovat do ní přímo nechci,“ říká.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].