Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Kdy nastal ten okamžik

Norská novinářka Åsne Seierstad napsala dokumentární román o islámské radikalizaci

Ten případ živil v roce 2013 norská média měsíce. Dvě dívky ze somálské rodiny utekly do Sýrie, aby se staly oddanými manželkami bojovníků IS. Z profilu imigrantských rodin přitom nějak zvlášť nevyčnívaly: rodiče Sadiq a Sara měli pět dětí. Zatímco matka se starala o domácnost, otec bral příležitostné práce a občas byli odkázáni na sociální dávky.

Kdy se stalo, že dcera Ayan, nejstarší z dětí a tatínkův miláček, pojala myšlenku, že spása je v oběti a Západ je hodný záhuby? Po stopách proměny dvou teenagerek skryté v záhybech nikábů se v dokumentárním románu Dvě sestry vydala zkušená válečná reportérka Åsne Seierstad. Postupně a v detailech odkrývá čtenářům složitost integrace druhé generace uprchlíků - a nakladatelství Absynt tak po polské reportážní literatuře představuje v Česku i tvorbu z dalších zemí.

Možné tehdy

V Česku není muslimů ani půl procenta obyvatel, ale strach z terorismu opanovává názor na přijímání uprchlíků. Norsko je v zásadě v opačné situaci, na poloviční počet obyvatel připadá více než sto tisíc muslimských věřících. Teroristické útoky ve jménu islámu se však severské zemi s pověstnou citlivostí vůči jiným kulturám vyhýbají. Nejděsivější útok spáchal Anders Breivik, rodilý Nor prohlašující se za křesťana. O to větším šokem byl pro tamní společnost odchod dvojice sester.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte