Kultura

Kdy nastal ten okamžik

Norská novinářka Åsne Seierstad napsala dokumentární román o islámské radikalizaci

Ten případ živil v roce 2013 norská média měsíce. Dvě dívky ze somálské rodiny utekly do Sýrie, aby se staly oddanými manželkami bojovníků IS. Z profilu imigrantských rodin přitom nějak zvlášť nevyčnívaly: rodiče Sadiq a Sara měli pět dětí. Zatímco matka se starala o domácnost, otec bral příležitostné práce a občas byli odkázáni na sociální dávky.

Kdy se stalo, že dcera Ayan, nejstarší z dětí a tatínkův miláček, pojala myšlenku, že spása je v oběti a Západ je hodný záhuby? Po stopách proměny dvou teenagerek skryté v záhybech nikábů se v dokumentárním románu Dvě sestry vydala zkušená válečná reportérka Åsne Seierstad. Postupně a v detailech odkrývá čtenářům složitost integrace druhé generace uprchlíků - a nakladatelství Absynt tak po polské reportážní literatuře představuje v Česku i tvorbu z dalších zemí.

Možné tehdy

V Česku není muslimů ani půl procenta obyvatel, ale strach z terorismu opanovává názor na přijímání uprchlíků. Norsko je v zásadě v opačné situaci, na poloviční počet obyvatel připadá více než sto tisíc muslimských věřících. Teroristické útoky ve jménu islámu se však severské zemi s pověstnou citlivostí vůči jiným kulturám vyhýbají. Nejděsivější útok spáchal Anders Breivik, rodilý Nor prohlašující se za křesťana. O to větším šokem byl pro tamní společnost odchod dvojice sester.

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte