Kultura

Ta druhá

Ve Španělsku se ekonomická krize projevila i tím, že z mnoha dobře zajištěných třicátníků se najednou stali tzv. mileuristas. Lidé, kteří musí vyjít s tisícovkou eur na měsíc. Kniha mladé katalánské autorky Marty Rojals začíná právě sondou do psychiky zkrachovalých příslušníků střední třídy – „které ještě nedochází, že střední třídou dávno není“.

Anna a její přítel Manel byli donedávna za vodou. On měl výnosné místo v administrativě barcelonského deníku a ona spoustu zakázek coby grafička na volné noze. Nicméně poté, co Manel dostal vyhazov a Anniny zdroje zakázek vysychají, balancuje ukázkový pár nad existenční propastí. A je jasné, že se situace promítá do milostného života. Anna z domácího dusna a beznaděje nachází únik v poměru s mnohem mladším Teem, neslyšícím tvůrcem webů, který ji fascinuje svým postižením. Anna je totiž introvertka, jež se v extrémně extrovertní hispánské společnosti cítí jako lovná zvěř, která musí neustále komunikovat. Vztah se jí ale vymyká z rukou a ona se ocitá v pasti závislosti „na porozumění pocitům duše i těla“. Navíc se ukáže, že tahle závislost dovede vypustit na denní světlo starší noční můry.

Dokud se román zabývá hipstery, kteří ani po vyhazovu z práce nejsou schopni odpustit si biopotraviny, nákupy aplikací, značkových skládacích kol do metra a sledování seriálů, je docela objevný. Jakmile se vše začne točit kolem oněch milostných a duševních závislostí, které korunuje polopatický konec, zajímavě vystavěný příběh sklouzne k…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte