Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Vaše dítě lže, radujte se

Podvádění v útlém věku nesvědčí o chabé morálce, ale o inteligenci

3-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Určitě to znáte. Vaše ratolest sveřepě tvrdí, že pytlík hašlerek ukrytý ve spíži rozhodně nesnědla. Letmá kontrola ovšem odhaluje tmavý jazyk, ulepené prsty a papírky od bonbonů nastrkané pod polštář. Nasazujete přísný rodičovský tón, vysvětlujete, že kdo lže, ten krade a takoví někdy končí ve vězení. Nebohé mládě se třese hrůzou, přiznává se a se slzami v očích slibuje, že nic podobného už neudělá. Hned druhý den však k vašemu roztrpčení vypátrá, spořádá a zapře druhý pytlík.

Pokud vás dětské podvádění znepokojuje, máme pro vás dobrou zprávu. V určitém věku je právě lhaní známkou toho, že příroda vašeho potomka obdařila výbornou inteligencí. Jeho cesta vede spíše na univerzitu než za mříže.

Prolhaní a úspěšní

Každá kultura lhaní z dobrých důvodů zapovídá, což se v éře fake news rozhodně nevyplatí relativizovat. Výchova je klíčem k pravdomluvnosti, ne nadarmo dětem vyprávíme pohádky, v nichž se lhaní nevyplácí. Faktem ovšem je, že právě ve vztahu k malým dětem je třeba vnímat fenomén „alternativních pohledů na skutečnost“ v jiných kategoriích.

Zásadní krok k tomuto poznání učinily už v osmdesátých letech pokusy psychologa Michaela Lewise. Výzkumník postupně pracoval se stovkami dětí různého věku, které nechal chvilku samotné v místnosti s příkazem, ať se nedívají na schovanou hračku. Zjistil zajímavý trend. Zatímco mladší děti – dvouleté – byly náchylnější příkaz porušit (podívala se drtivá většina), jen menší část z nich (zhruba třetina) pak profesorovi…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

zástupce šéfredaktora

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1445
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte