Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Takoví sympatičtí fašounci

Česká próza má jen pár autorů, jejichž vypravěčské schopnosti se mohou měřit s Davidem Zábranským. Umět vyprávět ovšem ještě neznamená psát povedené prózy.  Na jaře 2015 vydal Zábranský román Martin Juhás čili Československo, kde pozoruhodně ztvárnil našlapování kolem zárodků fašismu na maloměstě poloviny třicátých let. Poté vzbudila kontroverze jeho hra Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, v níž se jal tepat narcistní hipstery a apelovat na obnovu tradičních hodnot typu vlast či selský rozum. A téma světa v krizi, který se musí vrátit k tradičním hodnotám, jež „pražské kavárně“ a globalizovanému světu zapáchají, přenesl i do románu Za Alpami.

Čteme příběh Češky, která za normalizace emigruje do Německa, osvojí si tradiční německé vlastenectví a prosadí se jako spisovatelka, nad níž intelektuální elity ohrnují nos, ale s příchodem migrační krize jim dojde, že tato „pravá“ Němka má pravdu a západní svět nemá jinou naději než vrátit se k hodnotám, které evokují „svěcení národa“ v Norimberku třicátých let. Hrdince dá za pravdu i osud – se smrtí manžela odejde éra opravdových kapitalistů, kteří k bohatství spěli výrobou, zatímco syn vychovaný v éře před krizí se stane obětí techna, lehkých drog a sexu.

Chce Zábranský klást nepříjemné otázky, jít proti proudu a být kontroverzní, nebo je vskutku přesvědčen, že v sofistikovaném fašounkovství je jediná naděje? Z románu soudit nejde, tak odfláknutý polotovar se uchopení vzpírá. První…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte