Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Prezidentské volby – bod nula

Rýsuje se šance na změnu na Pražském hradě

3-komentar
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Výsledky prvního kola prezidentské volby skončily poměrně nečekaně. Už to, že Zemanův výsledek nezačíná čtyřkou, je překvapením, protože jeho stoupenci jsou silně motivováni jít hlasovat a blízkost k němu naznačovala až polovina voličů. Druhým překvapením je poměrně vysoký počet hlasů pro Jiřího Drahoše, který skončil druhý. Získal například větší podporu než Zeman před pěti lety v prvním kole. Konečné výsledky prezidentské volby jsou tak velmi otevřené, možná víc, než se ještě před týdnem při četbě různých prognóz zdálo.

Politický zázrak

Už teď lze říct, že prezidentské volby přinášejí zcela zásadní zprávu o české společnosti. Zatímco Zeman získal bezmála dva miliony hlasů, kandidáti, kteří rozhodně odmítli jeho politický styl, jich dohromady obdrželi o milion víc. Druhé kolo pochopitelně může dopadnout jinak, ale po všech těch urážkách z Hradu, že jen hrstka pomatenců nesouhlasí s Milošem Zemanem, je tohle důležité svědectví, jak velká může být v Česku „hrstka“. A to Zeman obhajuje mandát, takže má oproti ostatním velkou výhodu, protože je známější a má snadnější přístup do médií.

Z výsledků byli spolupracovníci Miloše Zemana očividně zaskočeni, stejně jako Andrej Babiš, který prezidenta ve volbách otevřeně podpořil.

Bez ohledu na další prezidentské hlasování je třeba si počty hlasů pamatovat a pracovat s nimi. Už dlouho bylo slyšet ze všech koutů Česka obavy: Když my jsme s tím svým názorem na Zemanův politický styl osamocení. Tady je vidět, že to neplatí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1930
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte