Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Redakce Editorial

Zločin na poli

Naprosto jednoznačně zvítězila těžařská a zemědělská lobby, která má dominantní zastoupení v politice

16
Lapače kůrovců • Autor: Milan Jaroš

Z veřejného prostoru a zejména pak politických a mediálních debat téměř vymizelo téma životního prostředí. Nejvášnivější diskuse, která se tomuto tématu aspoň přiblížila, byla o tom, jak co nejradikálněji omezit hlas veřejnosti, která do různých staveb a rozhodování úřadů zasahovala. A najednou s překvapením hledíme na umírající české lesy a vysychající studny, řeky a potoky.

S obojím přitom souvisí i lidská činnost. V lesích se sázejí smrky, protože se dají dobře vytěžit (ale jsou náchylnější k odumírání), a někteří zemědělci milují obří lány, protože se na nich více vydělá (ale zároveň ničí zásoby vody). Na obojí upozorňují ekologové léta, ale dostalo se jim maximálně označení ekoteroristů či zpátečníků, kteří nechápou, že je třeba hlavně vydělávat peníze. Teď. Na tom, co bude zítra, nezáleží.

Reklama
Reklama

I_obalka_R24

„Česká společnost obecně byla trochu skeptická k tomu, že klimatické změny vůbec probíhají. I my lesníci, stejně jako vlastníci lesů, jsme byli příliš konzervativní. Uklidňovali jsme se, že nástup suššího a teplejšího počasí je jen krátkodobý výkyv, který třeba nebude mít tak fatální důsledky. Poslední roky nám však ukazují něco jiného.“ To nejsou slova nějakého aktivisty, ale nového šéfa státních lesů Tomáše Pospíšila (rozhovor s ním najdete na str. 45–48). To je slibný začátek.

Nicméně je třeba si vzít nějaké hlubší poučení ze situace, do níž jsme se dostali. V jedné obci zasažené suchem (studny  vyschly) lidé hovoří o zločinu a diví se, že nikdo nebránil obrovským lánům, které mají za obcí. Tak může skončit problém, když se vymažou kritické oponentní hlasy. V posledních letech se jakoby vrací komunistický přístup hlásající, že smyslem života je jen pětiletka. Koho zajímá příroda, když je třeba splnit plán? Naprosto jednoznačně tu zvítězila těžařská a zemědělská lobby, která má dominantní zastoupení v politice. Tato lobby určovala pravidla a nyní vidíme, kam to vede.

Je nejvyšší čas změnit náš přístup nejen k přírodě, ale k rozhodování vůbec. Je nutné myslet nejen na dnešní prospěch, ale také na zítřejší těžkosti. Platí to v zemědělství i v politice.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1922
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte