Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Nežijeme na ostrově

Angela Merkel už netlačí na uprchlické kvóty. Teď by mělo vstřícný krok nabídnout Česko.

24-kom
Angela Merkel • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Angela Merkel už nechce za každou cenu prosadit uprchlické kvóty. Jejich povinné zavedení v září 2015, když bylo Česko a několik dalších postkomunistických zemí na summitu evropských ministrů vnitra přehlasováno, z jejího pohledu k ničemu nevedlo. Zvláště v postkomunistických zemích vyvolalo panický odpor, který komplikuje hledání společného řešení.

Je pro český přístup k okolnímu světu bohužel typické, že se její aktuální slova k budoucnosti evropské migrační politiky v našem veřejném prostoru smrskla na sdělení, že „Merkelová už nechce kvóty“. Se zadostiučiněním, že tohle jsme přece říkali od samého počátku. Tuzemští politici a většina médií však v roce 2015 pokřivili realitu, když si z mozaiky německých a evropských řešení uprchlické krize, která dávala smysl pouze vcelku, vybrali jen kvóty a soustředili veškerou energii na jejich odmítání.

Kancléřka teď už nechce rovnoměrnější rozdělení běženců po Evropě tlačit „silou“ a pod pohrůžkou finančních trestů. Místo toho navrhuje „flexibilní systém rozdělení úkolů, ve kterém každá země koná své vlastní, ale srovnatelné příspěvky ke zvládnutí společného problému“. Chce touto změnou názoru překonat blokádu při jednání o budoucí společné migrační politice. Je to vstřícné gesto a nabídka dialogu ostatním zemím Unie, podle základního principu „merkelismu“, že kde existuje dobrá vůle, tam se dá najít dobré řešení.

Naše vláda, v čele s Andrejem Babišem, by nyní měla projevit vnitropolitickou odvahu a tuto dobrou vůli prokázat…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte