Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Redakce Editorial

Mají být politici morálnější než my?

Hranice akceptovatelného se posouvají. Politikům už nelámou vaz lži, aféry či vulgarita

Návštěva Miloše Zemana na Čapím hnízdě, 28.4.2016
Babiš se Zemanem na Čapím hnízdě • Autor: Matěj Stránský

V posledních měsících se často mluví a píše o tom, jak výrazně se česká společnost mění. Za další příspěvek do této debaty můžeme brát aktuální výzkum CVVM nazvaný Morálka politiků očima veřejnosti. Z dat totiž vychází zajímavé a překvapivé zjištění. Od roku 2002, kdy výzkum započal, odpovídalo pravidelně kolem 60 procent dotázaných, že morálku politiků bychom měli posuzovat přísněji. Myslel si to stejný podíl i v roce 2013 (a obdobný v roce 2015), ale dnes to shodně vidí už jen polovina dotázaných. Došlo tedy k poklesu o celých jedenáct procent.

Jde o tzv. časovou řadu, kde se výzkumníci neptají na konkrétní důvody změny postoje, takže netušíme, jestli je to projev postoje, že politici jsou prostě náš odraz, nebo rezignace na naději, že do politiky někdo slušný zamíří. Jistě měla vliv na změnu postoje i kauza nejpopulárnějšího českého politika Andreje Babiše Čapí hnízdo, která v té době vrcholila.

Reklama
Reklama

I_obalka_R20

Ať už jsou důvody změny postoje jakékoli, je to znepokojující, protože morálku politiků bychom přísněji posuzovat měli. Pokud nás někdo chce zastupovat, a dokonce se cítí být povolán rozhodovat o životech druhých, měl by splňovat větší morální nároky než lidé, kteří o věcech veřejných nerozhodují.

Hranice akceptovatelného se nepochybně posouvají. Politikům už nelámou vaz lži, aféry, vulgarita apod. Na zmiňovaném výzkumu lze vidět, že to je vědomý ústup z kritérií, která jsme brali jako samozřejmá.

Bylo by předčasné usuzovat z toho, že se blížíme do nějakého apokalyptického období, nepochybně budou i další vysvětlení výše uvedených čísel (budu vděčný, když nám napíšete vaši interpretaci), každopádně bychom však neměli pozice vyklízet tak snadno.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2065
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte