Kultura

Drtivé jistoty JB

Jak v hudbě, tak ani v životě nemám žádný plán, musím vycházet z možností, které se naskýtají, a nebát se je vyzkoušet,“ odpovídá písničkář Jan Burian na klíčovou otázku hudebního publicisty Pavla Klusáka, jak velkou roli hraje v jeho životě improvizace. Schopnost vycítit a využít všechny dostupné možnosti je pro Buriana typická: díky ní se stal nejproměnlivějším autorem tuzemské scény. Písně pravidelně rýmoval i psal volným veršem, zpíval je vsedě za klavírem, vestoje za klávesami, sólo, v pevném aranžmá s kapelou, pustil se také do naprosté hudební improvizace. Mezi jeho spoluhráči a spolupracovníky se střídali lidé o generaci starší i mladší. Burian má dar všimnout si inspirativních lidí a trendů a nechat se jimi obohatit.

Impulzy a inspirace k těmto proměnám nyní odhaluje knižní rozhovor, který s Janem Burianem vedl Pavel Klusák. Je to rozprava dvou zasvěcených a rovnocenných partnerů, které fascinuje hudba. Ta – a Burianův vztah k ní – je hlavním hrdinou knihy. Rodinné zázemí, soukromý život, společensko-historické proměny země i životní zkušenosti aktivního muzikanta tvoří spíše pozadí, z něhož vystupují silné a cenné úvahy o tvorbě, tuzemské hudební kultuře a úloze písničkáře v české společnosti. Burian o ní má precizně vyprofilovanou představu a Klusák ji v mimořádně silném výkladu jeho tvorby skvěle doplňuje.

Dojde-li však na některé složitější epizody osobního rázu, drží se Klusák stranou. Nevyptává se do hloubky. Čtenář se pak nemůže ubránit dojmu, že Burian…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1384

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte