Kultura

Dodatečné události

Literární provoz občas provázejí malé zázraky a jeden se přihodil pražskému nakladatelství Torst. Když v roce 1995 vydalo Události Jana Hanče (1916–1963), všichni měli za to, že jsou v nich všechny zápisky obchodního referenta, pomocného dělníka a trenéra lehké atletiky, které si psal doma do šuplíku coby veřejnosti neznámý souputník přátel ze Skupiny 42. Jenže po publikování tehdejší literární senzace se Torstu přihlásila Hančova švagrová a pak i neteř, že u sebe našly ještě další kus pozůstalosti náhle slavného příbuzného. Ta se dostává na světlo v aktuálním svazku Dodatečné události.

A nejen pro znalé předešlé knihy je radost číst texty a fragmenty, které zpracoval editor Michael Špirit. Hanč byl mistrem ironické drobnokresby, s níž zachytil své zkušenosti s kradením ve znárodněných továrnách, s komunistickým prahnutím po co největším blahobytu za co nejmíň práce, s falešnými proroky světlých zítřků či absencí vznešených lidí, které „nepoznal, anebo v tak malé míře, jako je masa v závodní jídelně nebo pěveckých talentů mezi hluchoněmými“. Iluze si ale nedělal ani o sobě; když třeba přiznává, že kromě dávání si pozor na to, co se nesmí dělat, spotřebuje spoustu energie nesmyslným hledáním „dokonalé zadnice“.

Je tu i několik brilantních mikropovídek hrabalovského střihu: „Von nemine den, aby nás nepřišli s něčím otravovat. Člověk je z toho už tak zdecimovanej, že ho to pronásleduje i ve spaní. Minulej tejden mě vzbudila v noci stará, že prej jsem…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte