MICHAL MURÍN, ředitel, Generální inspekce bezpečnostních sborů, GIBS
Michal Murín • Autor: ČTK

Spor o to, zda má premiér Andrej Babiš v demisi právo odvolat šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína, se minulý týden dostal na stůl Bezpečnostní rady státu i parlamentu. Jde o mocenskou hru, která by mohla zkomplikovat vyšetřování podvodu na Čapím hnízdu? A existují vůbec skutečné důvody k plukovníkovu odvolání?

Bezpečnostní rada státu ani poslanecký výbor pro bezpečnost zatím odpovědi nedodaly: rozhodnutí se odkládá minimálně o týden. Nicméně jeden poměrně nadějný výstup již máme. Debatu o možné reorganizaci inspekce. Způsob, jakým už léta funguje, totiž zásadně zpochybňuje její nestrannost.

Dejte jim jinou nálepku

Michal Murín čelí několika podezřením. Premiér Babiš dostal v únoru do ruky dokument z loňského dubna. Jde o návrh na kárné řízení se šéfem GIBS, který poslali vrchní státní zástupci v Olomouci jeho tehdejšímu nadřízenému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Podle Babiše obsahoval dokument závažná obvinění, která Sobotka smetl ze stolu. Sobotka naopak tvrdí, že informace o možné Murínově vině, předložené žalobci, nepovažoval za podstatné, a proto kárné řízení nezahájil. Pro bývalého premiéra je však problém to, že o jeho údajném rozhodnutí neexistuje žádný dokument. Deset měsíců starý návrh na kárné řízení je tedy stále platný a měl by ho řešit současný premiér. A ten se do toho pustil.

Nevíme, o co v dokumentu jde. Podle neoficiálních informací měl Murín jako šéf GIBS v případu, vyšetřovaném ÚOOZ, několikrát změnit…

I_obalka_R11_oprava kod
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11_oprava kod
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte