Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Geniální přítelkyně

Do Česka přichází slavná románová série Neapolský kvartet

Neděje se to už příliš často: literární svět se seběhne k obraně či haně jednoho autora, k debatě nad povahou díla, k románu. A přece se to na začátku října 2016 stalo. Když novinář Claudio Gatti souběžně zveřejnil v italských, německých, francouzských a amerických médiích článek o domněle pravé identitě jedné ze současných hvězd světové literatury Eleny Ferrante, v odpověď mu nepřišel potlesk nad senzací, nýbrž čtenářské mručení.

„Zajímají nás knihy, postavy, příběhy a emoce, ne autorka nebo autor stojící za pseudonymem. A možná je pro dílo lepší, že neznáme jeho strůjce,“ může znít kondenzovaný argument bránící italskou autorku, která se přitom do světového, tedy hlavně angloamerického, povědomí zapsala až před několika lety, s tetralogií označovanou jako Neapolský kvartet,Neapolské romány či podle první knihy Geniální přítelkyně. A teprve předloni, s její poslední částí, se stala skutečnou bestselleristkou.

V domovské zemi už se z odhalování identity stala tak trochu intelektuálně-sportovní disciplína. Ferrante pětadvacet let publikuje, aniž je známo, kdo za jménem stojí. Sama pátrání přiživila knihou autobiografických střípků La frantumaglia, k níž ovšem přidává slavné varování spisovatele Itala Calvina: „Ptejte se, na co chcete, ale nikdy vám neřeknu pravdu, tím si buďte jistí.“ Samozřejmě, tu a tam se objeví koumalové jako Gatti a poukážou na některého prominenta z italského literárního provozu. Ale ať se za značkou Ferrante…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte