Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Nakreslit červenou nit

Autor biografických komiksů Reinhard Kleist dokončuje knihu o Nicku Caveovi

54AA_foto_archiv_Reinharda Kleista
Pochopit a neublížit. (Chystané album o Nicku Caveovi)

Německý kreslíř a scenárista Reinhard Kleist věří, že velké životní osudy by se měly dočkat i komiksového zpracování. Hrdiny svých alb už učinil Elvise Presleyho, Johnnyho Cashe, ale i Fidela Castra nebo sportovce Hercka Hafta a Samii Yusuf Omar. A kritici i čtenáři mu dávají za pravdu. „Zachytit přesně něčí život je nemožné. Jde tu spíš o esenci a zobecnění principů,“ vysvětluje svůj přístup autor, jenž právě dokončuje album o Nicku Caveovi.

Jeho (často černobílé) komiksy nepřinášejí nečekaná odhalení ani převratné pohledy na známé osudy, spíše vytahují ze zašmodrchaného klubka životních osudů jejich červenou nit či hlavní linii. A za tuto schopnost byl opakovaně oceněn nejvýznamnější německou Cenou Maxe a Moritze pro komiksy či nominován na komiksového Oscara, Cenu Willa Eisnera.  Nepracuje roky v archivech ani nepátrá po ztracených dokumentech jako historik, ač je většina jeho postav už po smrti. Kromě základní rešeršní práce se však snaží setkat s příbuznými svých hrdinů a zjistit, jak ovlivnili jejich životy. Pak se spolehne na médium komiksu, jemuž bezvýhradně věří.

Na začátku je text

Herckovi Haftovi zachránila prchlivá povaha a fyzická síla v koncentračním táboře život. Díky nim zvládal bojovat pro zábavu příslušníků SS. Jak dokázal nemyslet na to, že poražený bude popraven? Co vůbec musel podstoupit člověk, aby přežil? Tyhle otázky řešil rodák z Hürthu u Kolína nad Rýnem (1970), když se k Haftově příběhu dostal během práce na ilustracích k holokaustu…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte