Caligula chtěl ze svého koně udělat konzula. Robert Mugabe chtěl, aby se po něm stala prezidentkou Zimbabwe jeho žena Grace. Toto srovnání je však trochu nespravedlivé. Caligulův kůň nejezdil na rozmařilé nákupy, když Římané hladověli. Jedinou kvalifikací Grace Mugabeové pro nejvyšší úřad bylo její manželství s Robertem Mugabem, mužem o jednačtyřicet let starším, s nímž si začala v době, kdy jeho první žena umírala. Její ambice však minulý týden překazila armáda, která se chopila moci s tvrzením, že to není puč, přestože bylo naprosto jasné, že to puč je.

Tak uboze tedy končí éra jednoho z velkých afrických diktátorů. Mugabe špatně vládl Zimbabwe sedmatřicet let. Když šlo toto číslo Economistu do tisku, byl – nezraněný – v domácím vězení. Přestože si směl ponechat titul, o svou moc přišel. Ve třiadevadesáti letech, vetchý a zapomnětlivý, konečně přestal ovládat zemi, kterou zruinoval. Je zázrak – a současně i ostuda –, že to mohlo trvat tak dlouho. Neúspěch jeho revoluce přesto může být v lecčem poučný.

Mugabe byl kdysi velice obdivován (a stále je, těmi, kdo se domnívají, že antiimperialistická rétorika je něco víc než schopnosti). V sedmdesátých letech, v zemi, která se tehdy jmenovala Rhodesie, bojoval proti bělošské vládě a v roce 1980 v souladu se zákonem vyhrál volby. Hlásal smíření s bývalými bělošskými utlačovateli. Nové Zimbabwe, jemuž pomáhala dobrá vůle celého světa i pěkné úrody, nějakou dobu prosperovalo.

Ale tak jako mnozí další revolucionáři ani…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte