„Co to tu řve?“ ptá se ošetřovatelka se jmenovkou Maruška. Já jistě ne. Jsem milá stará dáma žijící dlouhodobě v ústavu pro pacienty s demencí. Žiju je možná silné slovo. Sedím v křesle a hladím kočku. Sem-tam, sem-tam. „Je to bába robot,“ říkává Maruška zlomyslně. Já robot nejsem. Ona bohužel taky ne, robotičtí ošetřovatelé mají zlomyslnost blokovanou. Kočka samozřejmě robot je. Robotická zvířátka patří v naší době tak nějak ke stáří – asi jako demence.

Ač tedy dementní, tohle si pamatuju. Bylo to dávno, ke konci roku 2017, když se objevily zprávy, že Sony uvádí na trh novou verzi robotického psíka Aiba. S umělou inteligencí, schopností učit se a vlastní osobností. Tou dobou se začalo i s robotickými kočkami od Hasbro. To bylo nadšení, že mňoukají a předou. Psíček Aibo zase zdvihal nožku a zurčel jako horská bystřina – všichni se z toho blahem málem počůrali. Milovali ho, i když vypadal jako z levné sci-fi.

Tehdy jsem byla jako Maruška. Mladá, nafoukaná, zlomyslná a měla jsem spoustu názorů. I na robotická zvířata jsem měla určitě názor a nebyla jsem sama. Co se toho tenkrát napsalo: třeba že zvíře nemůže fungovat na stisknutí tlačítka v mobilu, ale za chvíli už nikdo nechápal, že to mohlo být jinak.

O lásce k umělým tvorům se zase psalo jako o něčem skoro zvráceném. Že není možné mít vztah s někým, kdo jen bez odporu zrcadlí naše emoce. Ale je to možné, a navíc velmi pohodlné. Rozhodně lepší než mít vztah s někým, kdo utratí všechny peníze, pořád mluví a všechno…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1311

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte