Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Robůtek starší dámy

„Co to tu řve?“ ptá se ošetřovatelka se jmenovkou Maruška. Já jistě ne. Jsem milá stará dáma žijící dlouhodobě v ústavu pro pacienty s demencí. Žiju je možná silné slovo. Sedím v křesle a hladím kočku. Sem-tam, sem-tam. „Je to bába robot,“ říkává Maruška zlomyslně. Já robot nejsem. Ona bohužel taky ne, robotičtí ošetřovatelé mají zlomyslnost blokovanou. Kočka samozřejmě robot je. Robotická zvířátka patří v naší době tak nějak ke stáří – asi jako demence.

Ač tedy dementní, tohle si pamatuju. Bylo to dávno, ke konci roku 2017, když se objevily zprávy, že Sony uvádí na trh novou verzi robotického psíka Aiba. S umělou inteligencí, schopností učit se a vlastní osobností. Tou dobou se začalo i s robotickými kočkami od Hasbro. To bylo nadšení, že mňoukají a předou. Psíček Aibo zase zdvihal nožku a zurčel jako horská bystřina – všichni se z toho blahem málem počůrali. Milovali ho, i když vypadal jako z levné sci-fi.

Tehdy jsem byla jako Maruška. Mladá, nafoukaná, zlomyslná a měla jsem spoustu názorů. I na robotická zvířata jsem měla určitě názor a nebyla jsem sama. Co se toho tenkrát napsalo: třeba že zvíře nemůže fungovat na stisknutí tlačítka v mobilu, ale za chvíli už nikdo nechápal, že to mohlo být jinak.

O lásce k umělým tvorům se zase psalo jako o něčem skoro zvráceném. Že není možné mít vztah s někým, kdo jen bez odporu zrcadlí naše emoce. Ale je to možné, a navíc velmi pohodlné. Rozhodně lepší než mít vztah s někým, kdo utratí všechny peníze, pořád mluví a všechno…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1209
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte