Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Martina Bechynova Copywriterka, blogerka a minimalistka Martina Bechyňová ve svém bytě. Je první Češka, která o zbavování se věcí napsala knihu. • Autor: Matěj Stránský
Společnost Téma

Kolik věcí stačí k životu

Konzumní společností obchází strašidlo minimalismu

Pokud máte chuť odpovědět na otázku položenou titulkem tohoto článku, nejprve je dobré si připomenout, kolik věcí vlastně máte. Usaďte se pohodlně do ušáku, vezměte tužku a papír a začněte počítat.

Anebo si raději rovnou vezměte… víc papírů. Než sepíšete svůj šatník, vybavení kuchyně, knihovnu, všechny spotřebiče, nářadí, hygienické potřeby a hračky v dětském pokoji, bude jich hezkých pár popsaných. A to jsme se ještě nedostali ke kolům, lyžím a vánočním ozdobám, co leží ve sklepě, sbírce DVD filmové klasiky nebo starým nabíječkám na mobily, které odpočívají v šuplíku, protože se třeba budou jednou hodit.

Kolik věcí má doma průměrný Čech, zatím nikdo nespočítal. Jistý referenční bod ale představuje číslo, k němuž dospěli úklidoví poradci ve Spojených státech. Započteme-li veškeré položky osobního majetku od těch zásadních (auto, počítač, pračka) až po marginální drobotinu (mušle z loňské dovolené), průměrný Američan vlastní kolem tří set tisíc věcí.

Jistě, zámořští spotřebitelé jsou asi dvakrát bohatší než my, jejich domy rozlehlejší a kulturní instinkty podporují hromadění majetku. Ale i kdybychom v českých domech, bytech a garážích skladovali pouhý zlomek amerického inventáře, jedno nás se zápaďany pravděpodobně spojuje. Většinu věcí, které vlastníme, používáme jen velmi málo nebo vůbec.

I k nám už zároveň dorazil globální trend, který hlásá, že tohle zahlcení nepotřebnými věcmi škodí. Nejen životnímu prostředí, což se tak nějak rozumí samo sebou, ale také…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1535
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte