Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Štrougal vs. svoboda a funk

Jako upoutávka zní shrnutí děje románového debutu Karla Veselého náramně. Na podzim 1988 zaúkoluje prezident Husák mladého organizátora, aby založil funkovou superkapelu Funky Leninz, která vrátí lidem extatické revoluční pocity a znovu nakopne radostné budování. Uskupení, v němž vedle rutinéra a donašeče Felixe Slováčka na kytaru hraje Antonín Panenka a s mikrofonem poskakuje Lubomír Štrougal, postupně ovládne vkus mladé generace. Jenže idealista Husák a jeho chráněnci čelí přesile intrikána Jakeše, který je odhodlán změny potlačit…

Oněch tři sta stránek pochopitelně už tak bombastických není. Autor pojal příběh jako románovou verzi funku: má působit excentricky a energicky, má sršet nápady, jež se rodí z emocí a pocitů, ne z kalkulu. Jsou-li ale k dispozici jen slova, excentričnost se poté, co ony nápady dojdou, vytváří hlavně stylem vyprávění. A ten roubuje funkovou tvořivost na budovatelskou kulturu padesátých let: chlapi v kapele se oslovují soudruhu, vypravěč a jeho dívka jsou čistí jak lilie. Vše je buď bílé, nebo černé, od jednoho k druhému pólu se skáče bez přípravy. Milá vypravěče zradí, když podlehne Štrougalovi, z hudebních idolů se šmahem stanou ztracenci.

Proč celek nezní, aby člověk jásal? Jako by se autor styděl rozvíjet příběh ze surovin tak bizarních, jak si je nachystal. A zároveň chtěl víc než grotesku – románový esej o ideálu revoluce, s nímž si populární hudba od rocku šedesátých let po hip hop let devadesátých pohrávala. Esej o vlivu hudby na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte