Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Spravedlnost na Harvardu

Inspirativní příběh Michelle Jones, odsouzené vražedkyně, jež se stala renomovanou historičkou

41-profil-jones
Michelle Jones • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Harvard má problém a ten problém se jmenuje Michelle Jones. Vražedkyně propuštěná nedávno po 20 letech z vězení, ve kterém vystudovala a stala se renomovanou historičkou. Její přihlášku k doktorandskému studiu proslulá univerzita nejprve s otevřenou náručí vyřídila kladně, po několika protestech ale vedení školy verdikt zrušilo. Není prý jasná záruka, že se vědkyně napravila opravdu do hloubky. „Co jsme – učitelé, nebo žalobci?“ vzbouřilo se otevřeným dopisem proti odmítnutí Michelle Jones 150 harvardských akademiků. A na školu padlo podezření, že se ve strachu o přísun financí podbízí předsudkům a averzím „ducha doby“.

Disciplína versus chaos

Michelle Jones seděla 20 let za vraždu vlastního syna. Život této dnes pětačtyřicetileté Afroameričanky je podivuhodným příběhem o cestě vzhůru z absolutního dna. Jones, která vyrůstala s násilnickou matkou, otěhotněla ve 14 letech následkem znásilnění. Příští roky strávila v náhradních rodinách a mládežnických ubytovnách. V osobním prohlášení, které přiložila k přihlášce na Harvard, napsala, že „po letech týrání a boje s pocitem opuštění se psychicky zhroutila a ke svému synovi se chovala stejně jako její matka k ní“. Čtyřletý chlapec zemřel poté, co jej zbila a nechala samotného několik dní v bytě. Když se vrátila, byl již mrtvý. Jones ho pak tajně sama pohřbila a k činu se přiznala až po několika letech strávených na psychiatrické klinice. Soud jí následně vyměřil padesátiletý trest, kvůli dobrému chování a akademickým…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte